ÇEŞİTLİLİK İÇEREN, KAPSAYICI BİR İŞ YERİ

Parker'ın amacı, herkesin benzersiz bakış açılarına saygı duyan ve kucaklayan hoşgörülü ve kapsayıcı bir çalışma ortamını hayata geçirmektir.

Son derece farklı kişisel ve profesyonel geçmişlerden gelen ekip üyeleri, sorunları çözmek, süreçleri iyileştirmek ve Parker'ı ileriye taşımak için yaratıcılıklarından ve benzersiz becerilerinden yararlanır.

PARKER'DA ÇEŞİTLİLİK NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Çeşitliliğin önemli olduğu geniş ve birbirine bağlı bir dünyada faaliyet gösteriyoruz. Buna cinsiyet, ırk, etnik köken, cinsel yönelim, dini ve politik inançların yanı sıra eğitim ve sosyoekonomik arka planlar da dahildir. Çeşitliliğin işimize birçok avantaj getirdiğine inanıyoruz: Artan kârlılık, daha iyi problem çözme becerileri, ileri seviyede yaratıcılık ve daha güçlü yenilik bilinci. Finansal rakamların ötesinde, şirketlerinin eşit fırsatlar sunduğunu, seslerinin duyulduğunu hisseden ve iş yerinde kendi kişiliğini ortaya koyabilen çalışanların, işlerini en iyi şekilde yapma ve şirketleri için çalışmaktan gurur duyma olasılıkları daha yüksektir.

Çeşitlilik açısından; her bireyin desteklendiği, her yönden gelişme olanaklarına sahip olduğu ve katkılarının takdir edildiği kapsayıcı ve saygılı bir çalışma ortamı oluşturabilmemiz ancak farklılıklarımızı benimseyerek ve onlara değer vererek mümkün hâle gelebilir. Tüm çalışanlarımızın güçlü özelliklerinden yararlanma becerimiz ve bu konudaki kararlılığımız, Parker'ı, çalışmak için harika bir yer hâline getirmektedir.